A rangsoros tárgy- és kurzusfelvétel egy speciális, egyelőre csak néhány intézményben működő formája a tárgyjelentkezésnek. A rangsoros jelentkezés lényege, hogy a kurzusokra nincs maximalizálva a jelentkezések száma, de várólistás jelentkezés jön létre, és a kurzusra jelentkezett hallgatók úgynevezett rangsorpontokat kapnak különböző feltételek alapján. Ezek a feltételek intézményenként eltérnek, de jellemző, hogy magasabb rangsorpont jár jó tanulmányi átlagért, mintatanterv szerint előírt előrehaladásért, ajánlott félévben történő tárgyfelvételért, esetleg fogyatékkal élő hallgatónak, vagy annak aki kitöltött minden OMHV kérdőívet. 


A jelentkezésnek nincs korlátja, de a bekerülésnek igen. A tárgyjelentkezés végén történik a rangsorolás, ekkor a várólistán lévő hallgatók a rangsorpontszámok alapján felállított sorrendben a maximális létszámig bekerülnek a kurzusokra. A többi hallgató lejelentkeztetésre kerül a kurzusról, és a maradék helyekre a kurzusokon az ezt követő versenyjelentkezés során lehet jelentkezni. 


Rangsoros tárgyjelentkezés esetén nem a gyorsaság számít, hanem kizárólag a rangsorpontok alapján felállt sorrend. Ennek előnye, hogy nem kell sietni a tárgyfelvételi időszak indulásakor a tárgyfelvétellel, ezáltal a rendszer is kevésbé terhelt. Érdemes az időszak vége előtt ellenőrizni a rangsorsorrend helyezést és a maximális létszámot, és ha az előbbi a magasabb, akkor amennyiben van rá lehetőség átjelentkezni egy olyan kurzusra, ahol nagyobb az esély a bekerülésre. 


  • No labels